Zunanji disk ali oblačna shramba?
Dobre in slabe plati dveh najbolj priljubljenih možnosti za ustvarjanje varnostnih kopij datotek; zunanji trdi diski in oblačna shramba.
Razen, če še vedno verjamete, da je shranjevanje na številne USB ključe prava strategija za varno shranjevanje datotek (seveda ni!), verjetno že razmišljate in izbirate med dvema najpogostejšima rešitvama za varno shranjevanje podatkov: zunanji trdi diski ali oblačna/spletna shramba. Vsekakor je izbira vsaj ene od njih mnogo boljša kot nobena. A vseeno poglejmo, kakšne so prednosti in slabosti obeh.
Zunanji trdi diski
Prednosti
- Ugodna cena. Cene prenosnih naprav za hrambo podatkov so se v zadnjih letih spustile na zelo dostopen nivo. Kvaliteten zunanji disk s kapaciteto 1TB lahko kupite že za manj kot 70€. Prav tako kasneje nimate dodatnih stroškov, saj je disk vaš.
- Hitrost. Z novo USB 2.0 in 3.0 tehnologijo, ki jo uporablja večina novih naprav, je prenos velike količine podatkov zelo hiter.
- Prenosljivost. Zunanji disk lahko enostavno prenašate s seboj. Tako imate svoje datoteke vedno pri sebi in za dostop do njih ne potrebujete dostopa do spleta.
- Varnost. Prenosljivost prav tako pomeni, da imate datoteke pod nadzorom – vedno veste, kje so in kaj se z njimi dogaja.
Slabosti
- Diski se pokvarijo. Pomembna slabost je dejstvo, da se veliko diskov po nekaj letih pokvari, tako kot se lahko pokvari vaš računalnik.
- Prenosljivi. Prenosljivost je v svetu varnostnih kopij hkrati tudi slabost. Če so vaše datoteke shranjene na fizičnem nosilcu, to pomeni, da je ta nosilec lahko poškodovan, ukraden, izgubljen ali pa ga uničita voda ali požar.
- Za redno kopiranje mora biti ves čas povezan z napravo. Če vam je pomembno redno varnostno kopirnje (ki je tudi edino smiselno), mora biti disk vedno povezan z vašo napravo. To je lahko precej nadležno in v praksi običajno pomeni, da podatki niso redno kopirani.
- Za varnost ste odgovorni sami. Verjetno niste strokovnjak za varnost. Morda ne veste, kako bi se lotili ekripcije podatkov na disku ali pa se vam s tem ne ljubi ukvarjati. V tem primeru vaši dokumenti niso shranjeni tako varno, kot bi morali biti.
- Omejen prostor. Slabost, ki se pokaže na dolgi rok, je omejen prostor na zunanjih nosilcih podatkov. Ko vam zmanjka prostora, diska ne morete povečati. To pomeni nakup novega diska in hrambo podatkov na dveh mestih, kar je lahko nepraktično.
Oblačna shramba
Prednosti
- Ugodna cena. Hramba v oblaku je za običajne uporabnike cenovno dostopna. Izberete lahko paket, ki ustreza vašim potrebam – plačljivi paketi pri Koofru so denimo na voljo že za 0,5 € na mesec.
- Možnosti nadgradnje paketa. Resnična prednost oblačnih shramb je možnost dokupa dodatnega prostora, če vam na obstoječem paketu zmanjka prostora. Tako ne plačujete za prostor, ki ga ne uporabljate.
- Dostop z različnih naprav in sinhronizacija. Varnostno kopiranje je enostavno in ne zahteva posebnega truda. S sinhronizacijo med napravami in spletno shrambo vse poteka samodejno, zato vam na to ni potrebno misliti.
- Zaščita podatkov. Vaših datotek ne ogrožajo požari, poprave ali dolgi prsti mimoidočih, saj niso shranjene na napravi, ki bi jo imeli vedno pri sebi.
- Varnost. Ponudniki oblačnih shramb veliko pozornosti posvečajo varnosti in skrbno varujejo vaše podatke. Datoteke na vaši napravi in na strani ponudnika ščiti napredna enkripcija.
- Možnosti deljenja. Datoteke, ki jih hranite na spletu, je enostavno deliti s prijatelji in družino, kadar je to potrebno.
- Povezljivost z drugimi oblačnimi shrambami. Koofr olajša brskanje po več oblačnih shrambah. Omogoča namreč povezavo s priljubljenimi spletnimi shrambami – tako imate dostop do vseh datotek na enem mestu.
Slabosti
- Zaupanje. Pomembno je, da ponudniku oblačnih storitev zaupate. Preberite pogoje posovanja ter ugotovite, kako in kje bodo vaše datoteke shranjene. Naj vam ne bo nerodno stopiti v stik s ponudnikom, če imate vprašanja o njihovi storitvi, varnosti in zasebnosti.
- Začetna hitrost prenosov. Nekateri dejavniki lahko upočasnijo prvi prenos podatkov (sploh v primeru, kjer prenašate veliko količino datotek) – ponagaja lahko denimo slaba povezava do spleta.
- Redni stroški. Ko hranite datoteke v oblaku, plačujete mesečno naročnino za storitev. A pri primerjavi dolgoročnega stroška oblačne shrambe in stroška menjave nekaj zunanjih diskov (ker se ti neizbežno pokvarijo) kaj hitro pridemo do podobne številke.
Katero možnost boste izbrali?
Če morate izbrati eno, vam svetujemo spletno shrambo. Njene prednosti močno pretehtajo prednosti zunanjih diskov. Dobra novica pa je, da vam za res zanesljivo hrambo ni treba izbirati. Svoje datoteke lahko shranjujete na zunanji trdi disk, oblačna shramba pa služi kot dodatna zaščita.
Preverite, kakšne [pakete ponuja Koofr]( https://koofr.si/cenik/) za varnostno kopiranje vaših dokumentov - odprite brezplačen račun z 2GB prostora.
Želite govoriti z nami? Pridružite se nam na Koofr subredditu!