Kako rešiti pametni telefon, ki je prišel v stik z vodo
Ali je mogoče pametni telefon rešiti, če pade v vodo? Včasih. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj nasvetov, ki lahko pomagajo rešiti vašo napravo pred poškodbami in vaše podatke pred izgubo, v primeru stika z vodo.
Pametne naprave in voda niso najboljša kombinacija. Vendar vas, v primeru, da je vaš pametni telefon pristal v luži, umivalniku, ali velikem kozarcu piva prav nič ne obsojamo. Resnično se to lahko zgodi vsakomur.
(1) Kako postopati, da bi bila škoda v takšnem primeru čim manjša?
Svojo napravo morate čim prej rešiti iz vode oziroma druge tekočine. Po tem je ključnega pomena, da ne počnete naslednjih stvari:
- Naprave ne vklapljajte in je ne polnite.
- Ne pritiskajte tipk ali gumbov in je ne stresajte.
- V napravo ne pihajte, saj lahko tako vodo premaknete v še več notranjih delov in s tem povzročite dodatno škodo.
- Naprave ne poskušajte sušiti na soncu, segrevati na radiatorju ali je sušiti s sušilcem za lase, saj lahko tako poškodujete njene komponente. Prav tako se izognite uporabi mikrovalovne pečice in ostalih kuhinjskih naprav.
- Ne vstavljajte ničesar v vhod za polnilec.
Če niste naredili ničesar iz zgornjega seznama, vam gre dobro. Ne pozabite pa, da je čas v takšnih primerih bistvenega pomena. Naslednje korake poskušajte narediti čim prej, da se izognete obsežnejši škodi.
(2) Kaj morate narediti, da bi rešili svojo napravo?
Doma lahko poskusite nekaj stvari, ki jih predlagamo v nadaljevanju. Zavedati se morate, da ni zagotovila, da bodo ti postopki uspešni, vendar je vredno poskusiti. V primeru, da se takšnih postopkov ne želite lotevati doma, se čimprej obrnite na pooblaščeni servis. Tudi v tem primeru je pomembno hitro ukrepanje.
- V primeru, da naprava še ni izklopljena, jo izklopite. Vzemite jo iz zaščitnega ovitka, torbice ali ohišja, če ga uporabljate. Tudi, če naprava v tem trenutku še deluje, je ne uporabljajte naprej. Sklepajte, da je vanjo prišla voda in sledite korakom.
- V primeru, da vam je naprava padla v slano vodo ali v pijačo, jo morate čimprej sprati s sladko vodo. Slana voda je za vaše naprave zaradi vsebovanih snovi namreč precej bolj nevarna, kot sladka.
- Napravo razstavite in odstranite vse dele, ki niso pritrjeni in se jih da odstraniti. Če je mogoče, pri tem napravo držite v pokončnem položaju. Ta korak je pri veliko novejših pametnih telefonih nemogoč, saj nimajo veliko odstranljivih delov.
- Odstranite pomnilniške kartice in kartico SIM, če je to mogoče. Za mnogo ljudi je prav ta korak zelo pomemben, saj se bojijo izgube podatkov povezane z okvaro svoje naprave. Naj vas pomirimo. Kartice SIM stik z vodo navadno dobro preživijo, vendar jih je treba pred ponovno uporabo popolnoma posušiti.
- Uporabite vpojno krpo ali papirnato brisačko in poskusite tako odstraniti čim več tekočine. Poskušajte se izogniti premikanju vodnih kapljic v notranjost naprave. Vodo nežno popivnajte.
- Če je vode veliko, poskusite uporabiti sesalnik, če ta to omogoča. Včasih vam to lahko pomaga pri odstranjevanju kapljic iz razpok. Pazite, da pri tem ne posesate odstranljivih delov svoje naprave, na primer SIM kartice.
- Čas je, da poiščete riž. Seveda govorimo o surovih zrnih riža, ki dobro absorbirajo tekočino. Poiščite vrečko, ki jo lahko neprodušno zapete in jo napolnite z rižem. Vanjo vstavite telefon in ga tam pustite nekaj dni (vsaj 48 ur) in ga v tem času ne vklapljajte. Pomembno je, da je vrečka tesno zaprta, da riž ne absorbira dodatne vlage iz prostora. Uporabite lahko tudi silika gel, če ga imate pri roki. Silika gel je navadno priložen v škatlah s čevlji in v novih torbicah.
V primeru, da se vam takšne nesreče dogajajo pogosto, razmislite o nakupu torbice za sušenje telefona. Glede na to, da je doma verjetno nimate pri roki, bosta tako vrečka riža kot vrečka s silika gelom dovolj dobro opravili svoje delo in iz naprave absorbirali vlago.
Opomba: Tudi v primeru, da je vaša naprava deklarirana kot vodoodporna, jo voda lahko poškoduje.
- Po nekaj dneh poskusite napravo vklopiti in preverite, ali deluje. Ne pozabite, da boste morali morda najprej napolniti baterijo.
- V primeru, da se vaša naprava vklopi, preizkusite zvočnike, mikrofon in zaslon na dotik. Nekaj dni bodite pozorni na morebitne težave in karkoli, kar bi zahtevalo strokovno pomoč.
- Če vaša naprava deluje, vam čestitamo. Uspelo vam je. Če vam ni uspelo, nam je iskreno žal.
Vaše delo v nobene primeru še ni končano. Tudi, če vaša naprava deluje, je lahko to zgolj začasno. Ne glede na to, kako se je za vas izšla zgornja situacija, je dobro, da imate pripravljene varnostne kopije svojih podatkov. Če varnostnih kopij podatkov še nimate, je to odlična priložnost, da jih vzpostavite.
Situacije, kot je padec telefona v vodo, nam poleg potencialnih stroškov za nakup nove naprave vedno povzročijo še dodaten stres zaradi bojazni glede izgube podatkov. Vemo, da so v današnjem času naše mobilne naprave mnogo več kot le sredstvo za občasen klic in sporočilo. So naše okno v svet in na njih hranimo ogromno podatkov pomembnih za vse področja našega življenja. Zato poskrbite za varnostno kopijo svojih datotek. Koofr vam pri tem lahko pomaga.
Na svojo mobilno napravo prenesite in namestite mobilno aplikacijo Koofr in se prijavite v svoj račun Koofr. V nastavitvah aplikacije lahko vklopite samodejne prenose svojih medijskih datotek in si ogledate svoje fotografije in videoposnetke kar v računu Koofr. Tako lahko tudi sprostite pomnilnik svoje mobilne naprave in hkrati varnostno kopirate svoje fotografije in videoposnetke ter tako preprečite njihove morebitne izgube. Oglejte si našo objavo o varnostnem kopiranju medijskih datotek iz mobilnih naprav Apple. Na napravah Android lahko sledite podobnim korakom.
Za pomoč pri nastavitvi se lahko obrnete tudi na naša pogosta vprašanja in odgovore za Android ali iOS.
V primeru uporabe varnostnih kopij bodo vaše datoteke varne tudi, če vam telefon pade v bazen. Oglejte si naše objave na temo varnostnih kopij in poskrbite za varnost vseh svojih datotek, ne glede na to na kateri napravi so ter organizirajte svoje datoteke preko vseh svojih naprav s pomočjo Koofra.
Želite govoriti z nami? Pridružite se nam na Koofr subredditu.