Svetovni dan gesel: razbijamo mite o varnosti gesel
Praznujte z nami svetovni dan gesel! V blogu smo razbili nekaj pogostih mitov o geslih in vas naučili izboljšati vašo spletno varnost. Od razumevanja pomena ravnovesja med dolžino in kompleksnostjo gesel do uporabe upravljalnikov gesel - preberite praktične nasvete za zaščito vaših podatkov in digitalnega življenja.
V tednu, ko praznujemo Svetovni dan gesel, je pravi čas, da se lotimo razbijanja nekaterih mitov o varnosti gesel. Kibernetska varnost ni pojem, ki bi ga morali poznati le tehnološki navdušenci. Prakse, ki nam omogočajo varnost na spletu, moramo poznati prav vsi. Svetovni dan gesel, ki ga vsako leto praznujemo na prvi četrtek v maju, je idealna priložnost za pregled in izboljšanje varnostnih praks na spletu.
Z razbijanjem napačnih prepričanj in nudenjem praktičnih nasvetov vas bomo popeljali skozi pomembne teme v kibernetski varnosti in dvignili raven vaše spletne varnosti.
Mit #1: "Dolga gesla so vedno dovolj"
"Če bo moje geslo dovolj dolgo, ga nihče ne bo mogel razbiti!". To sliši kot dober načrt, vendar dolžina gesla sama po sebi žal ni dovolj.
Resničnost:
Dolžina gesla je seveda pomembna, vendar ima njegova zapletenost veliko večjo vlogo pri zaščiti vaših spletnih računov. Geslo, ki ga sestavlja le niz dvajsetih črk morda izgleda impresivno, vendar ga napadalci veliko lažje razbijejo, kot si morda mislite. Imeti tako geslo je skoraj enako, kot če bi ga zapisali na papir in ga prilepili na zaslon svojega računalnika, kjer ga lahko vidijo vsi. Še zdaleč ni dovolj dobro, da bi zadržalo kibernetske kriminalce.
Kako torej ustvariti varno geslo? Zagotovite ravnovesje med dolžino in zapletenostjo gesla. Vaše geslo naj vključuje kombinacijo velikih in malih črk, številk in simbolov. Bolj kot je raznoliko, težje ga bo uganiti! Več preberete v objavi: Močna gesla in kako si jih zapomniti.
Napadi z grobo silo (ang. brute force attacks) in napadi z uporabo slovarja, so resnična in pogosta grožnja. Več preberete v objavi: Kako se braniti pred napadi na gesla.
Mit #2: "Nisem dovolj pomemben, da bi bil tarča hekerjev"
Morda se zdi, da hekerji ciljajo samo na odmevne tarče, kot so znana podjetja ali zvezdniki, ker pridejo na naslovnice, ko so njihovi podatki ogroženi. A resnica je, da hekerji ne napadajo le bogatih in slavnih – ciljajo na vsakogar, ki ga lahko izkoristijo, tudi na vas.
Resničnost:
Hekerji pogosto ciljajo na posameznike, ne nujno zaradi velikih izkupičkov, ampak zaradi manjših, bolj prikritih koristi. Vaš e-poštni naslov in spletni računi imajo veliko vrednost, tudi če se tega ne zavedate. Hekerji jih lahko uporabijo za krajo občutljivih podatkov, izvajanje prevar ali celo prodajo na temnem spletu (ang. dark web).
Ne smemo pozabiti tudi na botnete — omrežja okuženih računalnikov, ki jih hekerji uporabljajo za izvajanje obsežnih napadov, pogosto brez vednosti njihovih lastnikov. Vaš računalnik lahko v ozadju poganja zlonamerno programsko opremo in je del botneta za napad na večje tarče, kot so korporacije ali vladne spletne strani, brez vaše vednosti.
Ne glede na to, ali gre za osebne koristi, krajo identitete ali uporabo vaše naprave v večjem kibernetskem napadu, vaša podatki so vredni veliko. Zato ne domnevajte, da ste varni pred spletnim napadom, ker niste medijsko izpostavljena oseba — v očeh hekerjev je vsakdo potencialna priložnost. Zaščitite se. Močna gesla, dvofaktorska avtentikacija in previdnost pri sumljivih e-poštnih sporočilih ali povezavah so preprosti koraki, ki lahko naredijo veliko razliko pri vaši varnosti na spletu.
Vklopite prijavo v dveh korakih za vse svoje spletne račune.
Mit #3: "Pogosto spreminjanje gesla je najboljša zaščita"
To se sliši kot dober nasvet, kajne? Redno menjajte geslo in zagotovo boste ostali zaščiteni. Pa vendar ni tako preprosto. Spreminjanje gesel seveda lahko pomaga zaščititi vaše spletne račune, vendar pogostost sprememb ni vedno ključ do boljše varnosti.
Resničnost:
Ko so ljudje prisiljeni prepogosto spreminjati gesla, navadno izbirajo šibkejša, enostavnejša in bolj predvidljiva gesla. Če vsak mesec obupano iščete novo geslo, se morda zatekate k različicam gesel, kot so "Geslo1!" in "Geslo2!".
Tu pride na pomoč upravljalnik gesel, ki vam omogoča shranjevanje in ustvarjanje močnih, edinstvenih gesel brez težav, povezanih z njihovim pomnjenjem. Namesto da se obremenjujete s pogostimi spremembami gesel, se osredotočite na ustvarjanje močnih in edinstvenih gesel za vsak račun ter omogočite prijavo v dveh korakih, ki doda dodatno plast zaščite vašim računom in hekerjem oteži vstop vanje.
Geslo spremenite le v primeru suma vdora ali če vas k temu pozove storitev, ki jo uporabljate. Redne spremembe gesel ne pomenijo nujno boljše varnosti. To vam lahko prinese uporaba dobrih varnostnih praks, ki jih omogočata upravljalnik gesel in prijava v dveh korakih.
Kako prijava v dveh korakih izboljša vašo varnost na spletu?
Mit #4: "Upravljalnik gesel je preveč zapleten"
Če ste kdaj pogledali upravljalnik gesel in pomislili: "To je zame preveč zapleteno," niste edini. Pogosto napačno prepričanje je, da so upravljalniki gesel namenjeni le tehnično podkovanim ljudem, ki znajo upravljati s kompleksno programsko opremo. V resnici pa so sodobni upravljalniki gesel zasnovani tako, da so izjemno prijazni do uporabnika, tudi če je ta začetnik.
Resničnost:
Sodobni upravljalniki gesel so intuitivni in enostavni za uporabo. Delujejo kot digitalni sef, ki shranjuje in samodejno izpolnjuje vaše poverilnice. Z enim glavnim geslom lahko zaščitite in upravljate vse svoje račune, pri tem pa zagotovite edinstvena in močna gesla za vsak spletni račun. Gre za preprost in učinkovit način za izboljšanje vaše varnosti na spletu.
Upravljalniki gesel omogočajo ustvarjanje močnih, edinstvenih gesel za vsak račun, brez težav s pomnjenjem vseh gesel. Poleg tega lahko celo ustvarijo zapletena gesla namesto vas. Pozabite na skrbi glede zapletenosti uporabe — vaša digitalna varnost je pravkar postala veliko enostavnejša.
Mit #5: "Uporaba javnega omrežja je varna za preverjanje e-pošte"
Vsi smo že kdaj sedeli v kavarni ali na letališču, se prijavili v svojo e-pošto ter preverili novo prejeta sporočila preko brezplačnega javnega omrežja. Zdi se neškodljivo, kajne? Navsezadnje le berete e-pošto, ne opravljate nakupov ali vnašate občutljivih podatkov. Žal ste zaradi takšnega načina razmišljanja lahko tarča kibernetskih napadov.
Resničnost:
Uporaba javnih omrežij je znana grožnja vaši spletni varnosti. Ko se povežete z omrežjem, ki je dostopno vsakomur, so vaši podatki izjemno ranljivi. Hekerji lahko zlahka prestrežejo informacije, ki se prenašajo med vašo napravo in omrežjem, tudi če samo preverjate svojo e-pošto.
Tu nastopijo napadi tipa človek v sredini (ang. man-in-the-middle attacks), pri katerih hekerji na skrivaj prestrežejo komunikacijo med vami in spletno stranjo, do katere dostopate (npr. vašega ponudnika e-pošte). Heker lahko ukrade vse podatke, poslane preko odprte povezave, vključno z uporabniškimi imeni, gesli ali drugimi občutljivimi informacijami.
Več o napadih takšnega tipa preberite v objavi: Nevarnosti vdorov v baze z gesli in kako jih lahko preprečite.
Uporaba javnega omrežja je podobna intimnemu pogovoru v polni sobi, kjer vas lahko sliši kdorkoli. V primeru uporabe javnega omrežja je to heker, ki prestreže vaše zasebne informacije.
Za zaščito svojih podatkov se izogibajte dostopanju do občutljivih informacij, kot so preverjanje e-pošte, spletni nakupi ali prijavljanje v bančne račune na javnem omrežju. Če to morate storiti, uporabite navidezno zasebno omrežje (VPN) za šifriranje povezave. VPN ustvari varen tunel med vašo napravo in omrežjem, zaradi česar je prestrezanje vaših podatkov veliko težje.
Prevzemite nadzor nad svojo spletno varnostjo
Razbili smo nekaj pogostih mitov o spletni varnosti. Povzemamo najpomembnejše ugotovitve:
- Dolga gesla sama po sebi niso dovolj za varnost na spletu. Ključ je v ravnovesju med dolžino in kompleksnostjo gesel, ki jih uporabljate.
- Tudi vi ste lahko tarča napada hekerjev. Hekerji ne napadajo le znanih osebnosti; vsakdo je potencialna tarča.
- Stalno spreminjanje gesel ni nujno varno. Osredotočite se na uporabo močnih in edinstvenih gesel ter omogočite prijavo v dveh korakih za vse svoje spletne račune.
- Upravljalniki gesel so resnično preprosti. Omogočajo enostavno in varno upravljanje z vašimi gesli.
- Javni omrežje ni varno. Izogibajte se dostopanju do občutljivih informacij preko javnih omrežjih ali pa uporabite VPN.
Z razkrivanjem nekaterih pogostih mitov o kibernetski varnosti vam pomagamo, da enostavno prevzamete nadzor nad svojo spletno varnostjo. Okrepite svoja gesla, uporabite prijavo v dveh korakih ter upravljalnik gesel. Izogibajte se tveganim navadam kot je uporaba javnega omrežja za dostop do občutljivih podatkov. Z ločevanjem mitov od resnice lahko samozavestno in varno krmarite po digitalnem svetu. Bodite proaktivni, ostanite varni in ne pozabite — majhni koraki lahko močno pripomorejo k varnosti vaših podatkov na spletu.
Vesel svetovni dan gesel!
Pridružite se nam na našem subredditu.
-
May 01 / Varnost in zasebnost
Svetovni dan gesel: razbijamo mite o varnosti gesel
-
Apr 25 / Aktualno
Svetovni dan knjige: Vaša digitalna knjižnica
-
Nov 07 / Koofr zmožnosti
Vse datoteke na enem mestu? S Koofrom je to mogoče.
-
Jul 16 / Koofr zmožnosti
Uporabite Kodi za ogled svojih foto galerij iz računa Koofr
-
Nov 04 / Koofr zmožnosti
Hitro shranjevanje s spleta s Save to Koofr v brskalniku Vivaldi
-
Oct 11 / Varnost in zasebnost
Kaj je 2FA in zakaj jo potrebujete tudi vi?
-
Apr 08 / Koofr zmožnosti
Praznujemo 10. leto obstoja Koofra z 10 GB brezplačnega prostora v oblaku!